homePřijměte pozvání na moravský jih! Dlouhé jarní a letní slunečné dny tu lze vystřídat večery v příjemném chladu vinných sklepů, kterých je zde nepočítaně.

Výpravy za památkami, jakými jsou třeba věhlasné Slovanské hradiště v Mikulčicích či charakteristická lidová architektura, se zase dají vhodně doplnit cestami do typické přírody nížin. A to vše i aktivním pohybem - pěšky nebo ještě lépe na kole po celé řadě nových cyklostezek, přečasto vinařských. Rovná, nikoli však fádní, krajina s občasným nenáročným převýšením tvořená mozaikou polí, vinic, luk a rámovaná vodními toky k tomu přímo vybízí.

Nejpříjemněji vás ale na Podluží a Hodonínsku, nacházejících se v jiho- východním cípu České republiky, překvapí zdejší pohostinní lidé. Stále ještě ochotní pomoci a poradit těm, kteří to právě potřebují. Snad se ona dobrá vůle vztahuje k dosud pevné víře mnoha z nich, snad je součástí tradic, jež si nedají vzít, a snad je v kraji prostě odpradávna přítomna. Pozorujte v dědinách, do nichž zavítáte, rázovité strýce vracející se s motykou přes rameno z pole či vinohradu a tetičky v krojích mířící do kostela. Je to, jako byste se na neopakovatelnou chvíli vrátili zpět v čase, do dob nepoznamenaných spěchem a netrpělivostí. Nechte na sebe tuto léčivou atmosféru jihu Slovácka působit. Je blahodárná a je zadarmo.

Bylo by však samozřejmě omylem myslet si, že je jižní Slovácko krajem zaostalým, bránícím se civilizačnímu tepu doby. To tu jen hledají kompromis mezi minulým a současným. Lidnaté vesnice i města mají vše, nebo téměř vše, co moderní člověk 21. století k aktivnímu i pasivnímu odpočinku potřebuje. Od rozličných kulturních zařízení přes širokou plejádu ubytovacích a stravovacích kapacit, hustou silniční i železniční síť, připojení k internetu až třeba po nově vybudovaná koupaliště, která ve zdejším teplém klimatu jistě oceníte, a lázeňské programy v Hodoníně. Nudit se tu opravdu nebudete. Přijeďte se přesvědčit!

loga