01Jihomoravský kraj, region s výhodnou polohou v jihovýchodní části České republiky při hranicích s Rakouskem a Slovenskem, odedávna představuje strategickou křižovatku Evropy. Rozlohou se řadí na čtvrté a počtem obyvatel na třetí místo mezi ostatními regiony České republiky. Jižní Morava má navíc, coby jeden z nejzdravějších regionů České republiky, dobrou pověst jako rodinný kraj, kde každý najde právě to, co hledá. Široce členěná nabídka je určena pro každý vkus a každé nároky – rodiny, jednotlivce nebo skupiny, toužící po dobrodružství, požitcích ducha i těla či po kulturním a společenském životě.

Při toulkách jižní Moravou na každém kroku potkáte něco, co vás vybídne k zastavení. Slunce, které objímá, otvírá srdce a zůstává ve vaší duši. Malebná přírodní zákoutí, hrady a zámky jako z pohádky, rozmanité chutě jedinečných moravských vín a krajových gastronomických specialit, pestré lidové umění, zábavu. Jedinečné chvíle, kdy si budete přát zastavit čas a prožívat okamžik v celé jeho hloubce.

Historické centrum jižní Moravy tvoří krajské město Brno, které si navzdory své velikosti zachovalo zvláštní krásu a klid. Starobylé středisko na křižovatce důležitých obchodních cest se stalo moderním centrem obchodů, výstav a veletrhů a rovněž univerzitním centrem, sídlem biskupství a městem kultury, umění a zábavy.

02Čtyři lokality na jižní Moravě jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Impozantní šlechtická sídla, pečlivě upravené zahrady a parky, lovecké zámečky, Minaret, umělá zřícenina Janohrad či římský vítězný oblouk skrytý v lesním přítmí – takový je Lednicko valtický areál. Překvapivým protikladem je stěžejní dílo světové funkcionalistické architektury z roku 1930 – vila Tugendhat. K nekonečným toulkám vyzývají také biosférické rezervace UNESCO, ať už si vyberete bílé útesy Pálavy nebo orchidejové louky Bílých Karpat. V roce 2005 byl na seznam mistrovských děl nehmotného dědictví lidstva zařazen také slovácký sólový mužský tanec verbuňk. Výčtem těchto několika památek UNESCO krása a bohatství jižní Moravy nekončí. I ostatní hrady a zámky, tiché kláštery, nádherné kostely a židovské památky jižní Moravy vás provedou staletími a zažijete s nimi spoustu vzrušujících dobrodružství. Na svých cestách je zkrátka nesmíte vynechat. Jedinečnost a barevnost jižní Moravy ale dokreslují také místa, které vymodelovala sama příroda. Klikatý tok řeky Dyje v hluboko zaříznutém údolí není už nikde tak hezký jako v Národním parku Podyjí. Krápníkové jeskyně, ponorné řeky a propasti odkrývají křehké půvaby Moravského krasu. Huňaté lesy Českomoravské vrchoviny, ohnivé barvy podzimu v listnatých lesích Chřibů i romantika lužních lesů, každá cesta vypráví některý z prastarých příběhů – stačí jen jít a poslouchat.

A že už jste s dětmi prošli všechny jeskyně, technické památky, skanzeny či hrady a zámky? Pak nezapomeňte ještě na dinosaury, zábavu ve stylu Divokého západu, zoologické zahrady a akvária, tajuplnou jeskyni s kamennými rytíři, modelové kolejiště nebo muzeum strašidel. Za zábavou můžete vyrazit také do místních aquaparků a koupališť, kde okusíte sluncem prohřáté klima a čistý vzduch jižní Moravy. Kdo chce využít volné dny nejen k odpočinku, ale i pro zdraví, ten by měl vyzkoušet přírodní léčivé zdroje a wellness programy ve zdejších lázních.

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod historickými klenbami vináren, při tradičních folklorních akcích a festivalech anebo jen tak, v lákavě pootevřených dvířkách vinných sklípků. V mírně zvlněné krajině hřející se v paprscích vlídného slunce je zkrátka víno doma a výjimečně se mu tu daří. Stejně tak výborné jsou tu ale i podmínky pro cykloturistiku. Značené cyklotrasy vedou ve většině případů po zpevněných polních či lesních cestách či méně frekventovaných silnicích. Nezbývá tedy než šlápnout do pedálů a vydat se za poznáním tak barevného a krásného regionu, jako je jižní Morava.

www.kr-jihomoravsky.cz

loga