01Dokladem významu vinařství pro oblast Podluží a Hodonínska nejsou pouze plochy obdělávaných vinohradů, ale také udržované vinné sklepy, sklepní uličky či sklepní osady. Návštěvníky přitahují nejen svou malebností, ale také přibývajícími možnostmi zdejší znamenitá vína ochutnat a sklepy si prohlédnout.

Mezi zajímavé sklepní lokality patří osada Nechory u Prušánek s téměř pěti sty vinnými sklepy. Dále mezi ně můžeme zařadit sklepní uličky Pod Novosády v Čejkovicích, Dubňanská hora u Dubňan, V předních a Pod Čaganovem v Dolních Bojanovicích, Výmol, Zátiší a U myslivny v Moravské Nové Vsi, Slavín v Ratíškovicích, U cihelny, U myslivecké chaty a Těšické búdy v Mikulčicích, Hradíštěk v Týnci nebo sklepní areál U hřiště v Hruškách. Nemůžeme ovšem pominout ani Josefovské búdy v Josefově, Výlety v Moravském Žižkově či sklepní uličky ve Starém a Novém Poddvorově nebo třeba vinné sklepy v Lužicích, Tvrdonicích, Kosticích a Lanžhotě.

Ve významném vinařském centru v Čejkovicích je navíc možno navštívit 650 metrů dlouhý sklep vybudovaný řádem templářů, kterému obec od 13. století patřila.

loga