01Pokud nepatříte mezi typy plážových povalečů a dáváte přednost aktivnímu odpočinku, nemohli jste si pro svoji dovolenou vybrat lepší místo. Podluží a Hodonínsko vám nabízí neopakovatelné zážitky od pěších a cyklistických výletů přes vinařskou turistiku, plavbu lodí po řece Moravě nebo Baťově kanále až po vyhlídkové lety, třeba v balonovém koši.

Odložte starosti, přijeďte se bavit na Podluží a Hodonínsko. Začít můžete třeba cykloturistikou. „Cyklistickými stezkami je protkána celá země,“ namítnete. Ale kde jinde jsou spojeny s vinařskou turistikou v prostředí jedinečných vinných sklípků a s pohostinností místních vinařů? Už po několika pohárcích lahodného nápoje v chládku kvelbeného sklepa několik metrů pod zemí rázem zapomenete na uspěchaný svět plný starostí a stresů tam nahoře nad vámi.

Naložte kolo na palubu lodi a nechte se svézt meandry řeky Moravy či Dyje. Řadu rekreačních možností a příjemně strávené chvíle nabízí i historický plavební Baťův kanál. Třeba v pronajatém hausbótu. Chcete si zaplavat, zasurfovat, zahrát bowling nebo dáváte přednost rybaření? Žádný problém.

A po aktivním odpočinku přijde možná vhod nějaká místní specialita, pochopitelně opět nejlépe s pohárkem dobrého vína. Co byste si však rozhodně neměli nechat ujít, to jsou zdejší vyhlášené folklorní slavnosti. Už jste viděli ruční stavění obrovské máje? Přijeďte na krojové hody nebo vyhlášené národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci. Zatancujte si s krojovanými páry „pod májú“ a věřte, že na tenhle večer nikdy nezapomenete.
Tož vitajte na Podluží a Hodonínsku!

Baťův kanál a řeka Morava

Pokud máte rádi tekoucí vodu a rádi se po ní plavíte na palubě lodi, nemůžete vynechat historickou vodní cestu Baťův kanál s třinácti plavebními komorami, které vyrovnávají převýšení 18,6 m na zhruba 65 kilometrech. Baťův kanál je splavný ze Sudoměřic (Skalice na Slovensku) do Otrokovic. Původně sloužil jako dopravní cesta pro přepravu lignitu z Ratíškovic do elektrárny v Otrokovicích. Dnes má výhradně rekreační využití. Pokud chcete netradiční fotografie z dovolené na Hodonínsku, je to ideální příležitost.

Na víkend do hausbótu

Nákladní plavidla dnes už na Baťově kanálu nenajdete. Můžete tady proto strávit klidný víkend, půjčit si v některé z půjčoven na trase malý motorový člun pro čtyři až pět osob, na který se vejdou i kola nebo třeba gril. Nebo se nechejte svézt velkou výletní lodí s průvodcem, případně si lze pronajmout hausbót a prožít tu celou dovolenou, okořeněnou zážitky z výletů po okolí. Velmi oblíbené se v poslední době staly tzv. „Kulinární plavby“ s místními gastronomickými specialitami. Baťův kanál je samozřejmě přístupný i pro ty, kdo mají vlastní člun, a to bez jakýchkoli poplatků.

Plavby za zábavou

Bez oprávnění je dnes možno řídit malá plavidla do výkonu 20 kW, která jsou schopna pouze výtlačné plavby s max. rychlostí 20 km/h. To znamená, že osoba starší 18 let může řídit plavidlo bez zvláštního povolení či průkazu, v půjčovně ho obsluha pouze proškolí k manipulaci s lodí. Provoz na Baťově kanálu začíná dle počasí většinou již v dubnu, oficiální Odemykání plavební sezóny je vždy 1. května, provoz končí Zamykáním plavební sezóny dne 28. října. Obě akce doprovází bohatý kulturní program, plavby na lodích a další překvapení. Mimo to probíhají v půjčovnách lodí v průběhu celé sezóny různé večery plné zábavy, country a grilování, zkrátka všeho co k létu a vodě patří! Provoz na Baťově kanálu je omezen pouze plavebními komorami, které mají svůj provozní řád.

www.batacanal.cz

Zajímavosti na trase

Baťův kanál má průměrnou hloubku 1,5 metru, šířka je průměrně 12 m. Ponor lodi by neměl přesáhnout 80 cm a šířka lodi musí být do pěti metrů. Plavební hladinu udržuje 13 zdymadel, splavování jezů je zakázáno. Na celevodní cestě je kolem padesáti mostů, z nichž mnohé jsou unikátní technickou památkou. Je to například ojedinělé křížení vodních cest s lanovým lodním vlekem nebo výklopník u Sudoměřic, který v minulosti sloužil pro přemisťování nákladu z železničních vagonů na lodě. V současnosti slouží jako expozice a vyhlídková věž.

Přístav Hodonín

K dispozici jsou loďky, čluny, kánoe, vodní šlapadla i veslice a lze se též plavit na výletních lodích Konstancie (max. 60 os.) a Korálka (14 os.). Návštěvník má možnost občerstvení v celoročně provozované stylové restauraci Srub, postavené z hrubě otesaných kmenů. V areálu přístaviště, který se nachází v překrásné přírodě, je také sportovní hřiště, tělocvična a posilovna. Nyní je zde možno nově využít i služeb informačního Centra vodní turistiky, zajištěno je parkování i kempování. V areálu se běžně griluje, opéká a tančí v rytmu country muziky. Širokou nabídku a možnosti plavby naleznete na níže uvedených kontaktech. Nenechte si ujít Pohádkovou plavbu nebo Jižanského trosečníka!

www.pristavisteujezu.cz

Plavby po řece Dyji

Lodní doprava na řece Dyji na Podluží byla obnovena v roce 2001 po téměř půldruhém století od jejího zániku. První loď Sámo vyrobila a spustila na vodu domácí firma Alba z Ladné u Břeclavi. V současnosti společnost Lodní doprava Břeclav, s.r.o., provozuje několik lodí, a to nejen na Dyji. Lodě přepravují i cyklisty a kola berou zdarma. Pokud zavítáte na Podluží, je to určitě vhodný tip na netradiční výlet. Plavba romantickou krajinou Přírodního parku Niva Dyje má své kouzlo. Nalodit se můžete v přístavu v Břeclavi, který najdete v areálu Slováckého veslařského klubu (nad splavem) – už od příjezdu do Břeclavi z dálničního sjezdu vás sem navedou cedulky s označením Přístav. Na palubě vás přivítá opravdový kapitán, takže o bezpečnost se bát nemusíte.

www.lodnidoprava.com

Vyhlídkové lety

Vyhlídkový let motorovým nebo bezmotorovým letadlem nad Podlužím a Hodonínskem pro vás bude jistě zážitkem, o kterém budete po návratu z dovolené rádi vyprávět. Trasu, typ letadla, typ letu i jeho délku si můžete předem zvolit.

www.aeroklubbreclav.cz

Na koňském hřbetě

Nemusíte sedět přímo na hřbetě koně (ale i to je samozřejmě možné), nechejte se svézt kočárem nebo historickou bryčkou. Anebo si jen zacválejte po lesních cestách, tak jako kdysi knížepán. Koňské farmy nabízí i další služby spojené s aktivním odpočinkem. A rovněž ubytování a stravu. Vyzkoušejte jejich nabídku v Hodoníně, Moravské Nové Vsi, Dubňanech, Josefově. Město Hodonín v březnu 2009 podepsalo se svými rakouskými partnery v Poysdorfu projekt přeshraniční spolupráce, který řeší právě podporu koňské turistiky. Jeho cílem je zařadit také tento styl do ostatních programů cestovního ruchu.

www.hodoninsko.eu

Rybolov a houbaření

Na své si na Podluží a Hodonínsku přijdou rybáři, řeka Morava a rozsáhlé rybniční soustavy na Hodonínsku skrývají nejedno tajemství, především jejich slepá ramena jsou plná kapitálních úlovků. V hlubokých tůních narazíte třeba na výstavní sumce! Už jen ten klid a krásná příroda kolem. Rybářský ráj to napohled. Ale ani houbaři nepřijdou zkrátka, lužní lesy jsou plné hub. Pod staletými duby rostou pravé hřiby, ale samozřejmě i desítky dalších druhů hub. Při troše štěstí narazíte například na vatovce obrovského.

Sportovní střelba a myslivost

Mezi aktivní formy odpočinku patří bezesporu i sportovní střelba nebo myslivost. V prvním případě si můžete zastřílet na sportovních střelnicích v Hodoníně a Mutěnicích, kde kromě pistole, malorážky a vzduchovky můžete napnout také tětivu luku a kuše. V oborách (Soutok na Podluží, Radějov a Rohatec) jsou chováni jeleni, daňci a černá zvěř. Obora Soutok je největší v České republice. Rozprostírá se mezi řekami Moravou a Dyjí severně nad jejich soutokem. Jedinečná atmosféra lužního lesa, protkaného vodnímikanály, slepými rameny a tůněmi, lesy se staletými solitérními duby, vzácná květena a ptáci, to vše nabízí jedinečné momenty i pro „lovce beze zbraní“. Stylová historická chata Dubravka v oboře Soutok poskytuje ubytování pro šest lovců.

loga