Hodonínsko a Podluží je protkáno řadou lokálních, regionálních i mezinárodních cyklotras, cyklostezek či zajímavých cyklistických úseků. Nejoblíbenějšími z nich jsou regionální Moravské vinařské stezky, a to zejména trasy Podluží, Moravská vinná a Mutěnická. Tyto vinařské stezky jsou vedeny přitažlivými místy Jihomoravského kraje a prochází také Podlužím a Hodonínskem. Jejich délka vždy přesahuje 100 km, a jedná se tedy o trasy dálkové určené spíše trénovanějším cyklistům.
Naše území protínají také Národní trasy, konkrétně č. 43, 44, 45 a 47. Ty jsou, stejně jako většina lokálních cyklotras, vedeny po polních či lesních cestách nebo též po místních, méně frekventovaných komunikacích, bezpečnějších pro cyklisty i chodce. Pro vyznavače pěší turistiky jsou vhodné zejména trasy procházející lužním lesem; lákavý cíl pro cyklisty i pěší tady pak bezesporu představuje soutok Moravy a Dyje pod Lanžhotem. Délka nabízených tras je většinou kratší než 50 km. I tak ale na jejich projetí potřebujete několik dnů. Krátce Vám představujeme trasy neznačené včetně námi doporučených zastávek v zajímavých lokalitách Podluží a Hodonínska.

Velký hodonínský okruh (86 km )

Hodonín (ZOO) - Lužice (přírodní koupaliště Areál Cihelna, občerstvení) - Josefov (známý strom oskeruše v areálu vinných sklepů) - Prušánky (areál sklepů Nechory se zastávkou u místních vinařů) - Nový Poddvorov (rozhledna Na Podluží) -  Čejkovice (zámek, Templářské sklepy, rodný dům T.G.M.) - Čejč (odpočinek s petangem v parku u kostela) - Mutěnice (sklepní areál Búdy) - Dubňany (sportcentrum Želva a místní koupaliště) - Milotice (zámek) - Vacenovice (projížďka na koni na Rúdníku) - Rohatec (příjemné posezení v přístavišti Přívoz) - Hodonín (přístaviště U Jezu).

Malý hodonínský okruh (56 km)

Hodonín (koupaliště) Lužice (muzeum Starý kvartýr) - Josefov (ochutnávka vín ve sklepních uličkách) - Prušánky (sklepní areál Nechory) - Nový Poddvorov (rozhledna Na Podluží) - Mutěnice (vinné sklepy, cukrárna, penzion San Marco) - Dubňany (expozice zaměřená na hornictví a sklářství) - Ratíškovice (výlet šlapací drezínou, rybářská Bašta u Hliníku) - Rohatec (občerstvení a dětské hřiště u cyklobistra) Hodonín - (náměstí s fontánou u radnice).

15

Z Hodonínska do centra Podluží (26 km)

Hodonín (zpívající fontána na Masarykově náměstí ) -  Lužice (sportovní areál, sportovní hala) - Mikulčice (Slovanské hradiště) - Moravská Nová Ves (vodní nádrže pod obcí) - Týnec (zastávka u dubu pod kaplí P. Marie) -  pokračování dále kouzelnou Anglickou alejí v lužním lese zpět přes Lužice (muzeum Starý kvartýr) - Hodonín (dětské hřiště v ZOO).

Kolem řeky a alejí (67 km)

Lanžhot (přírodní rezervace Ranšpurk, soutok) dále po trase mezinárodního cyklokoridoru (napojením při hraničním mostu na stezku po hrázi řeky Moravy) přes Mustang ranč a Myslivnu (Moravská Nová Ves) do Mikulčic (Slovanské hradiště) - Lužice (přírodní koupaliště Areál Cihelna) - Mikulčice (cukrárna a kaple sv. Rocha) - Moravská Nová Ves (náměstí, hřbitov s náhrobním kamenem od Franty Úprky). Odtud Anglickou alejí v lužním lese s charakteristickou faunou a flórou zpět do Lanžhota.

14Trasa s vinicemi a folklorem (35 km)

Prušánky (sklepní areál Nechory) - Josefov (sklepní areál s oskeruší) - Mikulčice (sklepní ulička, cukrárna a Slovanské hradiště) - Moravská Nová Ves (sklepní uličky Výmol a Zátiší) - Hrušky (kulturně společenské centrum, sportovní a vinařský areál Na Sklepách) - Moravský Žižkov (moderní kostel P. Marie Vítězné, sklepní ulička) - Prušánky (barokní kostel sv. Isidora).

Půjčovny kol, cykloservisy

Cykloservis Milotice
Dědina 272, 696 05 Milotice, +420 603 503 171
www.lokakundrata.cz
Půjčovna jízdních kol - Zámek Milotice
Zámecká 1, 696 05 Milotice, +420 518 619 054
www.zamekmilotice.cz
Cyklo - Kropáč Hodonín
Masarykovo náměstí 26, 695 01 Hodonín, +420 731 104 294
www.cyklokropac.cz
Cykloservis ŠTELA, s.r.o.
Velkomoravská 415, 696 18 Lužice, +420 602 732 350
www.stela.cz
Moravské vinařské stezky
www.stezky.cz
Greenways
www.nadacepartnerstvi.cz
Půjčovna jízdních kol - Penzion Václav
Hlavní 40, 696 17 Dolní Bojanovice, +420 775 225 584
www.penzion-vaclav.cz
Cykloturistika Jižní Moravy
www.cyklo-jizni-morava.cz
Cykloturistika
www.nakole.cz
Půjčovna jízdních kol - Penzion Nechorka
Záhumenní 515, 696 21 Prušánky, +420 737 402 218
www.nechorka.cz
Certifikace služeb pro cyklisty
www.cyklistevitani.cz
Rozvoj cyklistické dopravy
www.cyklostrategie.cz

loga